Evde Parfüm Nasıl Yapılır?

Günlük yaşantımızda kullandığımız bir ürün olan parfüm nasıl yapılır, bunu hep merak etmişizdir. Parfümler çeşitli laboratuvarlarda yapılır. Parfümleri yapanlar da kimyagerlerdir. Bunlar artık klasik olaylar oldu. Bize daha ilginç bir olay lazım. Örneğin evde parfüm yapmak. Aslında kimyagerler iyi aşçılardır. Eğer yemek yapsalar içindekilerin ayarlarını iyi tuttururlardı.

Çünkü parfüm yaparken birçok maddeyi birbirine karıştırıyorlar. Sonuç olarak da ortaya parfüm çıkıyor. Parfüm yapmak yemek yapmaktan kat kat daha zordur. Çünkü bir damla fazla kaçırdığınız zaman parfümün kokusu iğrenç olabilir.

İyi bir parfüm yapmak için 3 temel nokta vardır.

 1. Temel Nokta: Buharlaşmaları uzun sürer daha kalıcı olurlar. Temel notada kullanılan esansların cinsine göre parfüm kullanıldıktan 2-3 saat sonra kokusu ortaya çıkar ve parfümün kalbi olarak nitelendirilir. Parfümün en önemli kısmı bu kısımdır.
 2. Orta Nokta: Temel notaya göre kokusu daha keskindir. Kokusu daha kolay alınabilir. Bu nokta da diğer noktalar kadar önemlidir.
 3. Üst Nokta: Parfüme esans bu noktada verilir. Parfüm sıkıldıktan 1-2 dakika sonra parfümün keskin kokusu kaybolur. İşte özellik bu noktada verilir.

Parfüm kalıcı olmalıdır. Daha çok bu özelliği sevilir. Parfümü kalıcı yapmak için “fixative” denilen bir madde kullanılır. Doğal bağlayıcı dediğimiz maddeler en çok misk geyiğinin ter bezlerinden elde edilir.

Parfüm yapmak için bu kadar bilgi yeterli. Şimdi de içindekiler bölümünü sizlere yansıtalım. Bir parfümü yapmak için hangi malzemelerden ne kadar kullanırsınız hepsini burada bulabilirsiniz. Şimdi birkaç parfümün içindekileri ve nasıl yapıldığını anlatacağım.

Whisper

İçinde Bulunanlar:

 1. 5 damla sandal ağacı yağı
 2. 10 damla ylang ylang yağı
 3. 10 damla bergamut yağı
 4. 2 damla gliserin
 5. 100 ml etil alkol

Bu şekilde hazırlanır: Bütün malzemeleri sırasıyla karıştırıp iyice çalkalayın. Daha sonra siyah bir şişeye boşaltıp 24 saat kuru ve serin bir yerde bekletin.

Suprise

İçinde Bulunanlar:

 1. 5 damla sandal ağacı yağı
 2. 5 damla gül yağı
 3. 5 damla ylang ylang yağı
 4. 5 damla bergamut yağı
 5. 5 damla portakal çiçeği yağı
 6. 2 damla gliserin
 7. 100 ml etil alkol

Bu şekilde hazırlanır: Bütün malzemeleri sırasıyla karıştırıp iyice çalkalayın. Daha sonra siyah bir şişeye boşaltıp 24 saat kuru ve serin bir yerde bekletin.

Nirvana

İçinde bulunanlar:

 1. 3 damla tarçın yağı
 2. 3 damla sandal ağacı yağı
 3. 10 damla menekşe yağı
 4. 10 damla lavanta yağı
 5. 2 damla gliserin
 6. 100 ml etil alkol

Bu şekilde hazırlanır: Alkolü siyah bir şişeye ya da kavanoza boşaltın. Yağları ekleyip çalkalayın. Serin ve kuru bir yerde 1 hafta bekletin.

http://seostari.com/wp-content/uploads/2012/11/parfüm.jpghttp://seostari.com/wp-content/uploads/2012/11/parfüm-225x200.jpgadminGenelerkek parfümleri,evde parfüm yapımı,grasse,kadın parfümleri,kendi parfümünü yap,parfüm,parfüm formülü,parfüm nasıl yapılır,parfüm nedir,parfüm reçetesi,parfüm tarihçesi,parfüm yapımı,parfümde nota nedir
Günlük yaşantımızda kullandığımız bir ürün olan parfüm nasıl yapılır, bunu hep merak etmişizdir. Parfümler çeşitli laboratuvarlarda yapılır. Parfümleri yapanlar da kimyagerlerdir. Bunlar artık klasik olaylar oldu. Bize daha ilginç bir olay lazım. Örneğin evde parfüm yapmak. Aslında kimyagerler iyi aşçılardır. Eğer yemek yapsalar içindekilerin ayarlarını iyi tuttururlardı. Çünkü parfüm yaparken...